Basınçlı Hava Şartlandırma – Kimyasal Kurutucu

Kimyasal kurutucu basınçlı hava sistemlerinde oldukça önemlidir. Basınçlı hava sistemlerinde basınçlı hava şartlandırmanın, havayı kuru, temiz ve bazı durumlarda yağdan arındırılmış hale getiren işlemler kombinasyonu olduğunu Basınçlı Hava Şartlandırma Bölüm 1 yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda sizlere Kimyasal Kurutucular, Yağ-Su Ayırıcılar, Filtreler, Ön Filtreler, Toz Filtresi, genel amaçlı hat filtresi, yüksek verimli hat filtresi ve aktif karbon filtre hakkında bilgi vereceğiz.

Kimyasal Kurutucu – Basınçlı Hava

Kimyasal kurutucu, her ikisinde de bir kurutucu madde bulunan iki basınç tanktan oluşur; bu kurutucu maddeler genellikle alüminyum oksit, silikon jel veya bunların karışımı olmaktadır. Sıkıştırılmış hava bir bölmeden geçer ve kimyasal kurutucu ile temas sonucu -25°C’lik çiğ noktasına veya daha düşük bir sıcaklığa getirilerek kurutulur. Kuru basınçlı havanın çoğu bunun ardından doğrudan basınçlı hava sistemine geçer. Kalan %3-15’lik kısım atmosfere atılmak üzere ikinci tanka yönlendirilir. Atmosfere atılacak olan bu kuru hava, bu tankın içeresindeki kurutucu maddenin nemini emer ve ardından nem ile birlikte atmosfere bırakılır. Belli bir süre sonra, tanklar işlev değiştirirler ve böylece kimyasal kurutucular ile sürekli bir kurutma işlemi elde edilir.

Yağ – Su Ayırıcı

Atmosferik hava büyük miktarlarda su buharı ve toz parçacıkları içerir. Bu safsızlıklar sıkıştırma işlemi sırasında sıcak yağ ile karışarak asitli, aşındırıcı bir çıkış kirleticisi oluşturur. Sıkıştırma işlemini takiben hava soğutularak büyük miktarlarda kirli yoğuşmanın oluşmasına sebep olur. Mevcut çevre yasalarına uymak için bu kirli yoğuşmanın atılmadan önce işlem görmesi gereklidir.

Yağ su ayırıcısı kullanılarak, bu kirliliğin ayrılması ve giderilmesi ve kalan suyun kolayca kanalizasyona boşaltılması mümkün hale gelir. Amaç kurulumu kolay, minimum çalıştırma maliyetine sahip bir yoğuşma işleme sistemi kullanarak “sıkıştırılmış hava atık” işleme maliyetlerini en aza indirmektir.

  • Sıkıştırma işlemin sonunda, hava soğutulduğunda, kirlenmiş yoğuşma oluşur.
  • Yoğuşma sıkıştırılmış havadan giderildikten sonra, yerel çevre düzenlemelerine uygun olmak için hava temizlenmesi gereklidir.
  • Yağ-Su ayırıcılar her iki maddeyi de (su & yağ) ayırarak arıtılmış suyun kolayca atılmasına imkan verir.
  • Kısıtlı miktarda yağın özel atım merkezine boşaltılması gereklidir.

Basınçlı hava sistemlerinde öncelikle Donaldson ve diğer alternatif markalarımız ile değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Türkiye’de lider konumdaki Yiğittaşlar firması kaçak tespitlerinde sizlere daha detaylı bilgi sağlamak için leakshooter.org adlı web sitesini yayınlamıştır. Bu sayfadan kaçak tespit ile alakalı tüm cihazları inceleyebilirsiniz.

Bizlere +90 216 661 40 44 numaralı telefondan ya da info@yigittaslar.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

TOP