Basınçlı Hava Sistemleri

Basınçlı hava sistemlerini anlatacağımız bu makalemizi okumadan önce basınçlı havanın genel özelliklerini incelemek için aşağıdaki makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Basınçlı Hava ve Özellikleri – Bölüm 1

Basınçlı Hava ve Özellikleri – Bölüm 2

Yıllarca biriktirdiğimiz tecrübelerimiz ile basınçlı hava sistemleri hakkında çok önemli bilgiler paylaşıyoruz.

BASINÇLI HAVA SİSTEMLERİ

Basınçlı havanın başlıca üç adet kullanım amacı vardır: Enerji kaynağı, bir prosesin parçası veya kontrol.

Güç uygulamalarında hava, ortam veya atmosfer basıncının üzerinde bir basınca sıkıştırılır. Basınçlandırılan hava, dağıtım sistemi (boru tesisatı) yoluyla taşınır ve havayı sıkıştırmak için kullanılmış olan enerjinin bir kısmı geri kazanılarak iş yapılır. Geri kazanılan iş, hava silindirindeki çubuğun hareket ettirilmesi, boya tabancasının nozulundan boyanın bir ürüne püskürtülmesi veya başka türden kuvvet veya hareket uygulaması olabilir.

Proses uygulamalarında hava, prosesin bir parçasıdır. Hava, yanmayı kolaylaştırmak, sıvıyı havalandırmak veya bir kimyasal tepkimeyi hızlandırmak için kullanılabilir. Proses uygulamalarında hava, hareket oluşturmaz veya kuvvet uygulamaz.

Kontrol uygulamaları, gaz mekaniği bilimini (pnömatik), elektrik devresinin kullanıldığı biçimde
kullanır. Basınçlı hava, bir makine veya prosesin işleyişini başlatır, durdurur, düzenler veya
farklı şekilde kontrol eder. Birçok tesiste basınçlı hava bu işlevlerin iki veya üçü için kullanılır.

Aslında, basınçlı hava çoğu zaman, su ve elektrik gibi bir yardımcı hizmete benzer. Diğer uygulamalarda basınçlı hava, üretim prosesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Üretim, ürün kalitesi, ıskarta oranı ve yeniden işleme maliyetini etkileyen uygulamalar için basınçlı hava, izlenmesi ve kontrol edilmesi gereken kritik bir proses değişkenidir.

Bir sisteme sağlanan basınçlı havanın sadece bir kısmı üretim işlemlerinde kullanılır. Sisteme sağlanan basınçlı havanın çoğu, genellikle %50 veya daha fazlası, israf edilmektedir. Basınçlı hava israfı, basınçlı hava sistemi tasarımı, işletimi ve bakımına ilişkin olarak verilen kararlarınsonucudur.

Basınçlı hava ve enerji israfı aşağıdakilerin sonucunda oluşmaktadır:

  • Basınçlı havanın uygunsuz biçimde kullanılması
  • Sistemin aşırı yüksek basınçta işletilmesi
  • Yetersiz ve/veya kontrolsüz basınçlı hava enerjisinin depolanması
  • Kaçaklar, açık bırakılan damlama boruları ve yoğuşma suyu boşaltıcıları
  • Kısıtlı boru tesisatı, filtreler ve diğer bileşenlerde geri kazanılmayan basınç kaybı
  • Verimsiz kompresör kontrol stratejisi

Performansı optimize etmek için; basınçlı hava sisteminin üretim amaçlı hava taleplerini nasıl karşıladığı, israfın nasıl önleneceği, basınçlı hava enerji depolamasının nasıl uygulanacağı ve kompresör kontrolünün nasıl optimize edileceğini anlamak gerekir.

Basınçlı hava sistemi, aşağıda görüldüğü üzere, arz tarafı bileşenleri ile talep tarafı bileşenlerinden oluşur.

Arz tarafı, basınçlı havayı üretmek ve işlemek için gereken tüm ekipmanı içerir. Bunlar tipik olarak kompresör, depolama için basınçlı hava alıcısı, nemi giderecek kurutucu ve yağ ve parçacıkları giderecek filtrelerdir. Bazı uygulamalarda ayrıca, arz ile talep tarafını ayıran basınç/akış kontrolörü de bulunabilir.

Sistemin talep tarafı, dağıtım (boru tesisatı) sistemi, ilave kullanım noktası filtreleri ve basınçlı havayı kullanan aletler, prosesler ve/veya kontrolleri içerir. Uygun biçimde tasarlanmış bir basınçlı hava sistemi, mümkün olan en düşük basınçta en az havayı kullanmak üzere optimize edilmiş talep tarafına ve mümkün olan en düşük kilowatt girdisi ile havayı sağlamak üzere optimize edilmiş arz tarafına sahiptir.

Basınçlı hava kurutucularımız hakkında daha detaylı bilgi için “Basınçlı Hava Kurutucu” sayfamızı ziyaret edebilir ve Yiğittaşlar hakkında daha çok bilgi almak için biz kimiz adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’de lider konumdaki Yiğittaşlar firması kaçak tespitlerinde sizlere daha detaylı bilgi sağlamak için leakshooter.org adlı web sitesini yayınlamıştır. Bu sayfadan kaçak tespit ile alakalı tüm cihazları inceleyebilirsiniz.

Bizlere +90 216 661 40 44 numaralı telefondan ya da info@yigittaslar.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiler için faydalanılan kaynaklar:
Basınçlı Hava Sistemlerinde Enerji Verimliliği El Kitabı – BUSİAD Yayınları – 2016
Yiğittaşlar Endüstriyel Filtrasyon ve Basınçlı Hava Sistemleri Seminer Kayıtları – 2018

TOP