Basınçlı Havada Tasarruf İçin 10 İpucu

1. Kullanmadığınız bölümleri ve makineleri kapatın

Basit bir manuel veya motorlu vana size binlerce euro/dolar tasarruf sağlayabilir. Sızıntılar veya bekleme modunda duran makineler nedeniyle havanın kaybolmadığından emin olun. Akış ölçerler, havanın hangi bölümlere aktığını belirlemeye yardımcı olur.

2. Serin, ferah ve temiz hava soluyun

Bir kompresör gücünün %90’ını ısıya dönüştürür. Kompresör odası ısınırken, kompresör soğuk havayı sıkıştırmak için daha az enerji kullanır. 3°C daha soğuk hava, zaten %1 enerji tasarrufu sağlar.

3. Verimli bir kontrol sistemine yatırım yapın

Kompresörünüzü optimize edebilmek için basınçlı hava kullanım profiliniz hakkında bilgi sahibi olun. Bir hava denetimi uzmanından hava denetimi yapmasını isteyin ve sonuçlara göre bir iyileştirme planı yapın.

4. Gerekli hava kalitesini düşünün

Temiz basınçlı hava, basınçlı hava tesisatınızın ömrü için önemlidir. Daha yüksek hava kalitesi daha yüksek enerji maliyetlerine neden olduğundan, mümkün olduğunda belirli işlemler için doğru kaliteyi dikkatli bir şekilde seçin.

5. Boşaltma saatlerini azaltın

Bir kompresörün yük boşaltma aşamasındaki elektrik tüketimi, yük saatlerinde tüketimin %10-35’ine mal olur. Kapasitenin >%80 kullanımında, boşaltma-yük kontrolünün verimli olduğu kabul edilir. Doğru kontrol sistemini seçin.

6. Sızıntınızı yönetin

Genel olarak bir basınçlı hava tesisatında %20-40 oranında kaçak vardır. VPVision, küresel bir kaçak yönetim sistemi olarak kullanılabilir ve sızıntıları tasarruf potansiyeline göre sıralamanıza yardımcı olur. Sızıntıları bulmak için bir ultrason sızıntı dedektörüne yatırım yapın.

7. Sisteminizi dengeleyin

Kompresörünüz büyük mü? Bazı uygulamalarda, örneğin üretim sürecindeki değişikliklerden sonra kompresör gerekenden daha büyük kalabilir. Daha küçük bir kompresöre yapılan yatırımın geri ödeme süresi genellikle daha kısadır.

8. Basıncı azaltın

Her bar basıncı düşüşü, enerji tüketiminizde anında %7’lik bir kazanç sağlar. Üretim alanı başına basınç düzenleyicilere yatırım yapın, tampon kapları kullanın ve ağınızdaki basınç dalgalanmalarını azaltın.

9. Alternatif kullanımları düşünün

Basınçlı hava, elektrik gücünden 8 kat daha pahalıdır. Bununla birlikte, sıkıştırılmış hava, yalnızca mevcut olduğu için sıklıkla kullanılır. VPFlowScope, kullanım hakkında fikir verir ve doğru çözümü seçmenize yardımcı olur.

10. Doğru boru boyutunu ve malzemesini seçin

Basınç düşüşünüzü sınırlamak için uygun bir boru sistemi çok önemlidir. Demir borular paslanma eğilimindedir. Çok küçük borular basınç kaybına neden olur. Basınç kaybını azaltmak için ana başlıkta açısal beslemeler kullanın.

TOP