Basınçlı Hava Şartlandırma – Bölüm 1

Basınçlı Hava ve Özelliklerini bir önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Bu yazılarımıza Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Basınçlı Hava ve Özellikleri – Bölüm 1

Basınçlı Hava ve Özellikleri – Bölüm 2

Bugün ise basınçlı havada şartlandırma konusunu ele alacağız.

BASINÇLI HAVA ŞARTLANDIRMA NEDİR?

Hava şartlandırma çözümleri havayı kuru, temiz ve bazı durumlarda yağdan arındırılmış hale getiren basınçlı hava işlemlerinin kombinasyonudur. Basınçlı havanın kalitesi çoğunlukla kompresör tarafından emilen havaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Sıkıştırma işlemi sırasında su ve kir partikülleri kompresörde kullanılan yağ ile birleşir ve bu da sıkıştırılmış havanın kirliliği ile sonuçlanır.

Tüm bu kirlilikler ekipmanlarda aşınmaya veya paslanmaya sebep olabilir, üretimde olası masraflara ve ekipmanın verimliliği ve servis ömründe azalmaya neden olabilir.

Başlıca Faydalar ;

  • Yüsek hava kalitesi
  • Artan makina ömrü ve verimlilik
  • Temiz ve saf hava

Yüksek hava kalitesinin ve verimliliğin önemli olduğu durumlarda hava şartlandırma işlemi gereklidir. Hava şartlandırma basınçlı hava tekniğinin gerekli ve oldukça önerilen bir şeklidir.

Soğutucu Gazlı Kurutucular – Basınçlı Hava

Atmosferik hava, ortam koşullarına bağlı olarak farklı hacimlerde su buharı içerir. Bir soğutucu gazlı hava kurutucusu basınçlı havanın soğutulması için kullanılır, bu da büyük miktarda suyun yoğuşmasına ve ayrılmasına imkan verir.

Sıkıştırma sırasında bu su hava ile birlikte çekilir. Sıkıştırmadan sonra, hava ve su dağıtım kanalına boşaltılır, basınçlı havanın içeriğindeki suyun bir kısmı da normal olarak son soğutucu tarafından giderilir ve boşaltılır. Ancak, su buharı içeriğinin büyük kısmı basınçlı hava içinde kalarak, hava tüketilirken hava kanalında hareket eder.

Gazlı kurutucular, belli soğutucu gazların soğutma özellikleri kullanılarak basınçlı havanın sıcaklığını azaltır, su buharının yoğuşmasına ve herhangi bir dağıtım sistemine girmeden atılmasını sağlar.

Özellikleri;

  • Ekipmanın daha uzun kullanım ömrü ve üstün üretim kalitesi için hava ve gelişmiş kayganlaştırma.
  • Sıkıştırma işlemi sırasında su buharının giderilmesiyle ekipmanın paslanması önlenir, buzlanma olmaz.
  • Uzun kullanım ömrü, düşük bakım maliyeti ve gelişmiş üretim işlemi için yüksek verimli cihaz; akıllı otomatik boşaltma ile enerji tasarrufu.
  • Tüm parçalara hızlı erişim ile kolay bakım.

Basınçlı hava kurutucularımız hakkında daha detaylı bilgi için “Basınçlı Hava Kurutucu” sayfamızı ziyaret edebilir ve Yiğittaşlar hakkında daha çok bilgi almak için biz kimiz adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’de lider konumdaki Yiğittaşlar firması kaçak tespitlerinde sizlere daha detaylı bilgi sağlamak için leakshooter.org adlı web sitesini yayınlamıştır. Bu sayfadan kaçak tespit ile alakalı tüm cihazları inceleyebilirsiniz.

Bizlere +90 216 661 40 44 numaralı telefondan ya da info@yigittaslar.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiler için faydalanılan kaynaklar:
Basınçlı Hava Sistemlerinde Enerji Verimliliği El Kitabı – BUSİAD Yayınları – 2016
Yiğittaşlar Endüstriyel Filtrasyon ve Basınçlı Hava Sistemleri Seminer Kayıtları – 2018

TOP