Tamturbo – Gıda Endüstrisinde Basınçlı Hava

Birçok endüstri basınçlı hava kullanır ancak gıda endüstrisinde yağsız basınçlı havaya 7/24 güvenilir erişim çok önemlidir. Uygulamadan bağımsız olarak, olası kontaminasyonu önlemek için gıda endüstrisinde kullanılan tüm makineler sıhhi olmalıdır.

tamturbo gıda endüstri

Tamturbo’nun Yağsız hava kompresörleri ile gıda işleme şirketleri, endüstri standartlarını karşılayan hijyenik gıda ürünleri için basınçlı havalarının kirletici içermediğini bilerek gıdaya odaklanabilir.

İçecek endüstrisinden mandıralar, yumurta tesislerinden fırınlara kadar çok çeşitli gıda endüstrisi şirketleri, verimli ve güvenli bir çalışma için basınçlı havaya ihtiyaç duyar. Sıkıştırılmış hava gerektiren bazı yaygın yiyecek ve içecek uygulamaları ve şirketinizin mevcut en iyi yağsız hava kompresörlerine neden ihtiyaç duyduğunun nedenleri aşağıda verilmiştir.

Tamturbo %100 Yağsız Hava Kompresörü Hangi Endüstrilerde Tercih Edilmelidir?

Süt Endüstrisi – Tamturbo

Süt endüstrisi büyük ölçüde basınçlı havaya dayanır. Boruları hava ile temizlemenin yanı sıra tankerlerde çiğ sütü karıştırmak, pnömatik valfleri kapatıp açmak, ürün ambalajını temizlemek ve paketlemek ve bitmiş ürünü paletlemek için kullanılır.

Hava, nihai ürünle çok yoğun bir şekilde etkileşime girdiğinden, yağ, su veya nem, bakteri, toz veya diğer partiküller dahil olmak üzere kirleticilerden arınmış olması zorunludur. Bu kirleticilerin çoğu yoğun filtreleme yoluyla giderilebilse de, geleneksel hava kompresörlerinin çalışması yağa bağlıdır. Bu tip kompresörler, ne kadar temiz ve bakımlı olurlarsa olsunlar, yüksek yağ bulaşma riski taşırlar.

Süt üreticileri, yağ enjeksiyonlu vidalı kompresör veya yağlama için yağ gerektiren “yağsız” bir kompresör seçmek yerine, tamamen yağsız bir kompresör düşünmelidir. Tamturbo’daki hava kompresörleri, aktif manyetik yatak (AMB) teknolojisi sayesinde temas etmedikleri için parçaları yağlamak için yağ veya başka bir yağlayıcı gerektirmez.

Genellikle, “yağsız” olarak adlandırılan kompresörler, dişlileri yağlamak için onlarca galon yağ kullanır ve hava akışını yağdan koruyan tek şey basit bir contadır. Bu yağ keçesi daha eski modellerde sızdırabilir veya bozulabilir, bu da kirli hava ve kirli ürünlere neden olabilir.

Ticari Fırınlar – Tamturbo

Unlu mamüller lezzetli olsa da her yerde kırıntı bırakır. Aletlerin ve makinelerin kırıntısız kalmasını sağlamak için birçok fırın ve unlu mamül fabrikası, kullanımlar arasında işleme makinelerini temizlemek için basınçlı hava kullanmaktadır. Temizlemenin ötesinde, birçok proses aşamasında basınçlı hava kullanılır, yani malzeme akışlarını yönlendirmek için pnömatik iticiler doğrudan son ürünle temas halindedir.

Yönetmeliklere göre, fırınlar dahil herhangi bir gıda üretim tesisi yalnızca kirletici içermeyen hava kullanabilir. Ne yazık ki, yağ bazlı kompresörler, havanın yağsız olmasını sağlamak için düzenli ve sürekli bakım gerektirir. Düzenli temizliklere zaman ve para ayırmak, iş akışını kesintiye uğratabilir ve üretim oranını düşürebilir. Yağ filtreleme, basınçlı havada mümkün olan en düşük yağ içeriğini sağlamak için sürekli bakım ve gözetim gerektirir. Ağır filtreleme, yeni olduğunda bile, kompresörleri daha yüksek basınç ayar noktasında çalışmaya zorlayan basınç düşüşüne neden olur ve bu da enerji talebini artırır.

Tamturbo’nun yağsız kompresörleri ayrıca Dokunmasız ve Bakımsızdır. Metal parçalar birbirine temas etmediği için kritik bileşenlere bakım yapılması gerekmez. Tamturbo ayrıca kompresörleri uzaktan izleyerek olası bir sorun olduğunda sizi uyarır. Sürekli izleme, daha fazla çalışma süresi anlamına gelir çünkü olası sorunlar, kesinti süresine neden olabilecek sorunlara dönüşmeden önce çözülebilir.

Meyve ve Sebze İşleme – Tamturbo

Meyve ve sebzelerin ambalajlanmasında basınçlı hava esastır. Gıda endüstrisindeki yüksek temizlik standartları nedeniyle tüm meyve ve sebzeler ambalajlanmadan önce temizlenir. Ancak, yıkandıktan sonra ürünlerin plastiğe yerleştirilmeden önce kurutulması gerekir. Çok fazla nem erken olgunlaşmaya ve küf oluşumuna neden olabilir.

Birçok meyve ve sebze şirketi, ürünlerini paketlemeden önce kurutmak için basınçlı hava kullanır. Basınçlı hava kurutma işlemini hızlandırır ve verimliliği artırır.

Meyve ve sebzelerde basınçlı hava kullanırken, hava tamamen kirleticilerden arındırılmış olmalıdır. Eski teknoloji “yağsız” hava kompresörleri, düzgün dönüş sağlamak için Teflon kaplı metal vidalara sahiptir. Vidalar aşındıkça, Teflon kaplama makineye ve hava akımına salınır. Bu parçacıklar tüketici için tehlikeli olabilir ve aşınma kompresörün verimini hızla bozar.

Tamturbo’nun makineleri Yağsız ve Temassız olduğundan, teflon veya diğer yapışmaz kaplamalar gerektirmezler ve kirlenme olasılığını ortadan kaldırırlar. Bunun yerine, sıfır sürtünme veya metal-metal teması ile sürtünmesiz dönüş sağlayan Aktif Manyetik Rulmanlar (AMB) kullanırlar.

Meyve ve sebzeler için hava sıkıştırması paketlemeden önceki son adımlardan biridir; tamamen kirletici içermeyen bir kompresör kullanmak daha sağlıklı ve daha güvenlidir.

Gıda Endüstrisi için Neden %100 Yağsız Basınçlı Hava Seçmelisiniz?

Çevre Dostu

%100 yağsız kompresör, daha verimli olmasının ve daha az kirlilik sağlamasının yanı sıra, yağla çalışan makinelerden daha çevre dostudur. Sürdürülebilir üretime odaklanan gıda şirketleri, Tamturbo kompresörlerinin yağ bazlı makinelere kıyasla daha küçük karbon ayak izini takdir edeceklerdir.

Patates kızartması üreten Belçikalı bir aile şirketi olan Mydibel group, sürdürülebilir gıda endüstrisinde lider bir firmadır. Günde yaklaşık 2.500 ton patates işliyorlar ve mümkün olduğu kadar çok patates kullanıyorlar. Patates kızartması yapmanın yanı sıra, artıkları patates gevreği ve granül üretmek için kullanırlar.

Mydibel gibi şirketler için mümkün olan her yerde daha az fosil yakıt kullanmak yüksek bir önceliktir. Tamturbo, sürdürülebilirlik konusunda güçlü hissediyor ve kompresörlerinin tasarımında bunu gösteriyor. Tamturbo kompresörler, atık enerji geri kazanımı şeklinde de önemli enerji tasarrufu olanakları sunar. Standart sıvı soğutma sistemimiz ile kullanılan enerjinin %90’ından fazlasını sıcak suya dönüştürmek ve proses, ısıtma veya diğer ihtiyaçlarınız için tekrar kullanmak mümkündür. Çoğu kompresör bu enerjiyi atmosfere üfleyerek boşa harcar.

Sürdürülebilirlik yalnızca malzemelerin yeniden kullanılmasıyla ilgili değildir; ayrıca düzenli değiştirme gerektirmeyen uzun ömürlü malzemeler kullanmayı da içerir. Yağsız tasarıma ek olarak, Temassız elemanlar metal bileşenlerde çok az aşınma ve yıpranma anlamına gelir ve bu da birkaç yedek parça gerektiren uzun ömürlü bir makine sağlar.

Azaltılmış Toplam İşletme Maliyetleri

Bazı yağ bazlı makineler önceden daha az maliyetli olsa da, genellikle düzenli değiştirme, bakım gerektirir ve daha fazla enerji kullanırlar.

Bu makineler yeni parça, daha fazla yağ veya onarım gerektirdiğinde, günlük üretim hızınıza müdahale ederek onları kapatmanız gerekir.

Tamturbo turbo kompresörler ise neredeyse hiç bakım gerektirmez ve uzaktan izlenir. Düzenli denetimler planlamak yerine, yalnızca Tamturbo uzaktan düzeltilemeyecek bir sorun algılarsa üretimi durdurmanız gerekir.

Touch-Free tasarım, değiştirme maliyetlerine daha az para harcanması anlamına gelir. Çevreden tasarruf ederken, ürün güvenliğini sağlarken, üretim çalışma süresini artırırken ve yasal düzenlemeleri yerine getirirken, enerji faturalarından da tasarruf edeceksiniz. Tüm Tamturbo kompresörleri, değişen talepler için enerji açısından bozulmayan mükemmel verimlilik ile en verimli hava üretimini sağlamak için VSD kontrollüdür.

Yüksek Kaliteli Tamturbo Hava Kompresörleri için Bizimle İletişime Geçin

Gıda sektöründe temizlik her şeydir. Tamburbo’nun Yağsız, Temassız ve Bakımsız kompresörleri ile ürünlerinizin en katı sağlık ve güvenlik yönetmeliklerini bile geçeceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca ürünlerimizden birini seçerek verimliliğinizi artırabilir ve karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

Yağ bazlı kompresörlere karşı yenilikçi, enerji açısından verimli, temiz alternatifimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Tamturbo için hazırladığımız sayfamızdan bilgi alabilir, iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilir veya bize bir e-posta gönderebilirsiniz. Bir satın alma ile ilerlemek istiyorsanız güler yüzlü personelimizle bağlantı kurabilirsiniz.

Basınçlı hava ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, sizin için bir seçeneğimiz var.

TOP