Donaldson Hava Kurutucu

BASINÇLI HAVA KURUTUCU ÇEŞİTLERİMİZ

Donaldson Soğutuculu Basınçlı Hava Kurutucu Boreas Variopulse – Donaldson Filtre

Basınçlı Hava Neden İşlenir?

Basınçlı hava, tüm endüstriyel ve üretim alanlarında vazgeçilmez bir sürükleyici enerji biçimidir. Basınçlı hava, pahalıya mal olan üretim arızalarından kaçınmak için kuru, yağsız ve temiz olmalıdır.Basınçlı hava, kompresöre emilen havanın sıkıştırılmasıyla üretilir. Bu hava genellikle kirletici maddeler, pislik parçacıkları ve daima basınçlı havada kendiliğinden yoğunlaşan su buharı şeklinde nem içermektedir. Bu nem daha sonra çalışma bozukluklarına ve dolayısıyla önemli masraflara sebep olabilir, bu arızaların önceden önlenmesi mümkündür.

Boreas Nasıl Çalışır?

Basınçlı hava işlenmek için soğutmalı tip kurutucuya beslenir ve bir hava – hava ısı eşanjöründe önceden soğutulur.  Bu ön soğutma işlemi, sisteme verilen, soğutulmuş basınçlı hava ile gerçekleştirilir ve bu yüzden ilave enerji gerektirmeden çalışır. Daha sonraki basınç çiğlenme noktasına yönelik soğutma işlemi, bir soğutma döngüsüyle soğutulan soğutma gazı – hava ısı eşanjöründe gerçekleştirilir. Tüm soğutma işlemi boyunca nem, kondensat olarak basınçlı havadan çöktürülür ve otomatik olarak tahliye edilir. İşlenen basınçlı hava sisteme verilmeden önce giren sıcak basınçlı hava ile hava – hava ısı eşanjöründe tekrar ısıtılır.

Variopulse: Kurutucu Kontrol Sistemlerinde Bir Teknik Ölçü

Variopulse denen mikro işlemci tabanlı denetleyici, soğutma sıcaklığı, soğutma döngüsündeki basınç, ortam sıcaklığı ve kurutucuya özel parametreler gibi verileri sürekli oılarak kontrol eder ve dolayısıyla mevcut çalışma durumunu hesaplar.

Kurutucusunun talep ve ihtiyacına bağlı olarak, Variopulse denetleycisi bir frekans konventörü veya emme basıncı kontrolü vasıtası ile kondanser ve gaz kompresörü performansını düzenler. Çok düşük talep durumunda soğutma kompresörü aralıklı olarak kapatılır. Bir termal akümülatör işlevine sahip ısı eşanjörü, değiştirilen taleplere hızlı tepki verir ve ani çiğ noktası artışlarını önler.

Detaylar ve daha fazlası için; tıklayınız.

TOP