Hava Kurutucu | Basınçlı Hava Kurutucu | Yiğittaşlar A.Ş.

Basınçlı hava kurutucu ile ilgili bilgiler paylaşacağımız bu yazımızda ürün ile alakalı “hava kurutucu nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Hava Kurutucu Nedir?

Normal koşullarda bir ortamda hava içerisinde gözle görülmesi mümkün olmayan su molekülleri (nem) bulunur. Kompresör çalıştığında ortamdan çektikleri havayı sıkıştırır. Sıkıştırılan havanın içerisinde bulunan nem suya dönüşür. Nem ve su, basınçlı hava içerisinde her zaman bulunur. Kompresör aracılığı ile sisteme taşınan basınçlı havada bulunan nemin, sistemden atılması gerekir. Eğer nem sistemden atılmaz ise, sistem verimsizleşmeye başlar ve bakım ihtiyacı artar. Sonuç olarak ise üretim kaybı ve bakım masraflarında artış gibi olumsuz mali tablolara yol açar.

Hava kurutucu, basınçlı hava sistemindeki nemli havanın kurutulmasını sağlayan cihazdır. Kompresörler çalışma prensipleri gereğince kullandıkları havanın bir miktar nemini sisteme gönderir. Nemin sisteme aktarılması basınçlı hava sistemleri için bir problem olarak kabul edilir ve bu problem, sıcak havalarda veya kompresör kafasının (hava üretici) iyi soğutulamadığı zaman ortaya çıkar. Kompresörlerin sisteme aktardığı nemi en aza indirmek için basınçlı hava kurutucu cihazı kullanılır.

Hava Kurutucu Nasıl Çalışır

Pnömatik cihazların çoğu ve prosesler, sıcak basınçlı havayı tolere edemez. Kompresörler normal şartlarda nihai soğutucu ve nem ayırıcıları (kondenstop, su trapları) bulundururlar. Nihai soğutucu basınçlı havayı soğutur. Isı eşanjörleri, basınçlı havanın içerisindeki suyun önemli bir kısmının yoğuşup ayrılmasını sağlarlar. Su ve yağ buharları basınçlı hava soğutulunca önemli miktarda sıvılaşarak yoğuşum ayırma kaplarında toplanırlar ve oradan periyodik olarak otomatik boşaltma sistemiyle dışarı atılırlar. Basınçlı havanın debisi ve nihai soğutucunun derecesi, dışarı atılması gereken su miktarını belirler.

Basınçlı hava sistemlerinizde bu gibi problemlerin yaşanmaması için, basınçlı hava sistemlerinde basınçlı hava arındırma cihazları (filtreleme aygıtları, hava kurutucu filtre) kullanılarak sistem, su buharı ve diğer kirlerden arındırılır. Kurutucu, kurutucu filtre ve filtreleme aygıtlarının uygun seçilmesi pnömatik uygulamalar için önemlidir.

Hava Kurutucu Çeşitleri

Hava Kurutucu Çeşitleri ana başlıkta 2 kola ayrılmaktadır. Bunlar Kimyasal ve Gazlı Hava Kurutucular olarak ayrılır. Bu kurutucular hakkında daha detaylı bilgi için Basınçlı Hava Kurutucular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hava Kurutucu ve Basınçlı Hava Kurutucu Bayi

Tüm ürünlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayarak bilgi sahibi olabilir yada daha fazla bilgi edinmek ve diğer yazılarımızı okumak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Yiğittaşlar Ürünler Sayfası

Yiğittaşlar Blog Sayfası

Yiğittaşlar firması hakkında daha çok bilgi almak ve tüm markalarımızı öğrenme için aşağıdaki blog yazımızı tıklayıp daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yiğittaşlar ve Markalar

Türkiye’de lider konumdaki Yiğittaşlar firması kaçak tespitlerinde sizlere daha detaylı bilgi sağlamak için leakshooter.org adlı web sitesini yayınlamıştır. Bu sayfadan kaçak tespit ile alakalı tüm cihazları inceleyebilirsiniz.

Bizlere +90 216 661 40 44 numaralı telefondan ya da [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

TOP