Kompresör Filtreleri

Atmosfer havasını tıpkı bir yay gibi sıkıştırarak basınçlı hava üreten makinelere “kompresör” adı verilir. Kompresör, basınçlı hava tesisatınız için gerekli olan havayı üreten, depolayan ve beklenilen basınçta tesisatınıza veren cihazlardır. Mekanik enerjiyi pnömatik enerjiye dönüştürür. Endüstriyel uygulamalarda kompresörler dönme hareketini bir elektrik motorundan alır. İş makineleri, motorlu araçlar, deniz araçları, seyyar sistemlerde ise benzinli ya da dizel motordan hareket alır.

Kompresörlerin çalışma prensibleri çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak çalışma prensipleri olarak sıkıştırma prensibiyle çalışan kompresörler, havanın belirli oranlarda sıkıştırılmasını sağlar. Sıkıştırma oranına bağlı olarak havanın basınç değeri artar. Endüstriyel sistemlerde basınçlı havanın elde edilmesi için sıkıştırma prensibine göre çalışan kompresörler yoğun olarak kullanılır. Küçük ya da büyük tüm işletmelerde en az bir adet bu prensiple çalışan kompresör bulunur.

Basınçlı hava ve vakum teknolojisi için filtreler

Modern araçlar, makineler, aletler ve motorlar güçlü filtreler ve bileşenler gerektirir. Burada, mobil ve sabit kompresörleriniz ve vakum pompalarınız için filtrelerimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

MANN+HUMMEL Kompresör Filtreleri

Mann Filter

Günümüzün üretim süreçleri, esnek ve kullanımı kolay bir enerji kaynağı olarak basınçlı havaya bağlıdır. Bilinen tüm endüstriyel ürünler, kompresör gerektiren basınçlı hava sistemleri kullanılarak üretilir, paketlenir veya taşınır. Modern üretim ve işleme yöntemleri, kompresörlerin ve basınçlı hava sistemlerinin güvenliği, işlevi, güvenilirliği ve ekonomisi için yüksek taleplerde bulunmaktadır. Basınçlı havanın maliyetleri büyük ölçüde kompresörün enerji maliyetleri tarafından belirlenir. Kompresörler için filtrelerin lider üreticisi olan MANN + HUMMEL, bu zorluğu, birbiriyle eşleşen ve yüksek derecede ekonomi sağlayan çok çeşitli modern filtrasyon çözümleri ile karşılamaktadır. MANN + HUMMEL, OEM kalitesi ile bilinir ve tüm kompresör filtrasyon zinciri için filtreleme çözümleri sunar.

Kompresör filtrelerinin konfigürasyonu

MANN + HUMMEL, kompresörünüzdeki tüm filtrelerin yapılandırılması için basit bir işlem sunar.

Doğru filtreyi belirleme yöntemi, belirli koşullara dayanır. Bazı durumlarda kompresördeki koşullar bu koşullardan sapabilir. Kompresörün sahada çalışması yetersizse, lütfen bizimle temasa geçin. Filtre seçimini iyileştirmek için daha fazla yardım alın.

Kompresördeki filtrasyon zinciri

Bir kompresör kapalı bir yağ devresine sahip olmasına rağmen, yine de genellikle üç filtre ile donatılmıştır. Bunlar, toz, aşınma parçacıkları ve yağ bozunması ürünlerini yağdan arındırmak ve ayrıca sıkıştırma işlemindeki havayı soğutmak için kullanılan yağı elde edilen basınçlı havadan ayırmak ve bu yağı kompresör yağı devresine geri göndermek için gereklidir.

İlk fonksiyon bir hava temizleyici ve bir yağ filtresi kullanılarak, ikincisi ise bir yağ ayırıcısı (hava / yağ ayırıcısı veya döner ayırıcı) kullanılarak yönetilir. Her bir filtrenin görevleri açıkça ayrılmış olsa da, dikkatli ince ayar gerektiren bazı bağımlılıklar vardır.

Ortam havasındaki parçacıklar emme yoluyla sisteme girebilir, hava temizleyiciyi ve kompresyonu geçebilir ve yağı kirletebilir. Bu nedenle, aşağı yönde bulunan yağ filtresinin ve aşınma parçacıklarının yanı sıra yağ filtresinin de ayrılmamış olan emme havasındaki parçacıkları tutması gerekir.

Aynısı, sadece basınçlı havadan yağı ayırmakla kalmayıp aynı zamanda yağda bulunan parçacıklar ile yüklenen ayırıcı için de geçerlidir. Bu parçacıklar, yağ filtresini geçen ve sıkıştırma odasındaki basınçlı havaya eklenen her şeyden oluşur.

Bu nedenle, tüm filtreleme zinciri dikkate alınmalıdır, yani filtrasyon sistemi sadece en zayıf bileşeni kadar güçlüdür.

MANN+HUMMEL hava-yağ ayırıcı

Vidalı-yağlı olan kompresörlerde vidanın hava emiş bölgesine yağ enjekte edilebilir. Enjekte edilmiş olan yağ emişteki hava ile birbirine karışır. Vidanın yağlanması ve soğutması da böylelikle sağlanmışolur. Basınçlandırılan hava ile birlikte vida da terk edilmiş olur. Vidanın çıkışındaki basınçlı hava ve yağ karışımı da mevcuttur. Kompresörden çıkmadan önce ise yağın havadan ayrılması gerekir. Yağ seperatörleri yağ tankı üzerindeki spin-on seperatör şeklinde yer alırlar.

Vidalı-yağlı kompresörler, endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere düşük titreşimli basınçlı hava üretimi için kontrol edilebilir ve düzgün çalışan bir yöntemi temsil eder. Bu kompresörlerin ekonomik çalışması modern bileşenlerin kullanılmasıyla sağlanır. MANN + HUMMEL hava / yağ separatörleri ve spin-on separatörler, tüm çalışma süresi boyunca düşük basınç düşüşü, yüksek ayırma verimliliği, kompakt tasarım ve sürdürülebilir operasyonel güvenilirlik ile karakterize edilir.

Çalışma prensibi

Hava / yağ separatörleri ve spin-on separatörler birleşme prensibine göre çalışır. Çift vidalı bir düzenleme gazı sıkıştırır ve bir basınç deposuna aktarılır. Vida çiftini kapatmak ve kompresör ısısını uzaklaştırmak için yağ enjekte edilir ve sıkıştırılmış gaz ile basınç deposuna aktarılır. Ön hazırlıktan sonra sıkıştırılmış gazda yağ damlacıkları kalır. Hava / yağ separatörleri, damlacıkları daha sonra toplanan ve yağ devresine geri döndürülen daha büyük damlacıklara birleştirmek için kullanılır. Bu, kompresördeki yağ tüketimini ve basınçlı hava şebekesine yağ girişini en aza indirir.

MANN+HUMMEL spin-on seperatör

MANN + HUMMEL spin-on hava / yağ separatörleri, yağın kompresör içindeki basınçlı havadan ayrılması için entegre edilmesi kolay ve özellikle bakım dostu bir çözüm sunar. Yağı güvenilir bir şekilde çıkarırlar ve ayrılan yağı kompresöre geri gönderirler, bu da kompresörün yağ tüketimini en aza indirir. MANN + HUMMEL filtre kafası ile birlikte kolay montaj ve güvenilir bakım sağlar.

Güvenilirlik, makinelerin ve üretim hatlarının sürdürülebilir işlevi için büyük önem taşımaktadır ve aynı zamanda yüksek kaliteli sanayi ürünlerinin kalitatif tekrarlanabilirliği için de gereklidir. MANN + HUMMEL LB kutuları kendilerini pazarda kapsamlı bir şekilde kanıtlamıştır. Teknik olarak sağlam ve cazip fiyatlı bir çözümdür ve bu nedenle proses zincirinizin ekonomik ve hesaplanabilir bir parçasıdır. Kompresör sisteminizin uzun duruş süreleri olmadan kolay bakımını sağlar.

MANN+HUMMEL yağ filtreleri

Kompresörler, malzeme ve tasarıma göre yağ filtreleri ve soğutma suyu filtrelerine özel talepler getirmektedir. Mann+Hummel yağ filtreleri sadece kompresörlerde kullanım için test edilmiş malzemeleri kullanır. MANN + HUMMEL “Standart” yağ filtreleri, “Uzun ömürlü” yağ filtreleri ve “Yüksek basınçlı” yağ filtreleri sunar.

Standart yağ filtreleri bir selüloz ortamı ile donatılmıştır ve 2.000 saatlik bir değişim aralığı için uygundur.

Uzun ömürlü yağ filtreleri, daha zorlu gereksinimlerle güvenlik sunar. Bu yağ filtreleri, agresif kompresör yağlarına karşı direnci yüksek ayırma verimliliği ile birleştiren cam elyaf bir ortam ile donatılmıştır. Bu filtreler 4.000 saate kadar çalışma süresi sağlar. Ayrıca titreşim etkilerine standart versiyondan daha az duyarlıdırlar.

Çalışma basıncının 14 bar'dan yüksek olması beklenen uygulamalar için yüksek basınçlı filtreler önerilir.

MANN+HUMMEL hava temizleyiciler

Modern, yüksek performanslı kompresörler, buna karşılık gelen yüksek performansa sahip filtreler ve bileşenler gerektirir. Burada gösterilen seçim, doğal olarak iyi bilinen MANN + HUMMEL OEM kalitesinde hava temizleyicilerimize ve uygun aksesuarlarımıza genel bir bakış sunar. MANN + HUMMEL'in özel gereksinimler için bireysel kavramlar ve problem çözümleri sunar.

MANN+HUMMEL IQORON-S

IQORON-S, çok düşük basınç düşüşünün gerekli olduğu tüm uygulamalarla kullanım için uygundur. Bu doğal olarak özellikle kompresörler için geçerlidir, ancak enerji üretimi için kullanılan sabit motorları ve düşük toz koşullarında çalışan makineleri de içerir. Burası IQORON-S'nin gücünü çok düşük bir basınç düşüşüyle gösterir.

MANN+HUMMEL IQORON-V

IQORON-V, ağır toz koşullarında yüksek güvenilirlik gerektiren tüm makineler için ideal filtredir. Bunlar, örneğin inşaat ve tarım makineleri ve mobil kompresörlerdir. Diğer uygulamalar arasında bahçecilik ve peyzaj alanındaki makineler ve araçlar ile forkliftler bulunmaktadır. Siklon ön ayırıcı mükemmel bir ön hazırlık sunar.

MANN+HUMMEL ENTARON XD

MANN + HUMMEL'in yeni ENTARON XD serisi, iki aşamalı hava temizleyicileri için yeni standartlar getiriyor. Bu seri, başarılı ve kanıtlanmış EUROPICLON ve NLG hava temizleyicilerinin en iyi özelliklerini bir dizi yenilikçi yeni fikirle birleştiriyor.Bu, ENTARON XD'yi iki aşamalı teğet hava temizleyicileri için yeni bir ölçüt haline getiriyor.

MANN+HUMMEL EUROPICLON

MANN + HUMMEL'in EUROPICLON'u, yüksek toz kapasitesi ve düşük basınç düşüşü ile karakterize edilir. Bu özellikler, EUROPICLON'u orta derecede ağır toz yükleri olan koşullarda kullanılan tüm makine ve ekipman için denenmiş ve test edilmiş hava temizleyicisini yapmıştır. Bunlara inşaat ve tarım makineleri, mobil kompresörler ve hasat makineleri dahildir.

MANN+HUMMEL NLG

MANN + HUMMEL, emme havası filtrasyonu alanında birçok farklı uygulama için esnek ve ekonomik bir çözüm sunar.

MANN+HUMMEL Picolino

MANN + HUMMEL'in Picolino serisi, kompakt kurulum alanında mükemmel esneklikle sıra dışı filtreleme sunar. Picolino hattı, farklı uygulamalara adapte olmasını sağlamak için bir dizi farklı bağlantıyla mevcuttur.

MANN+HUMMEL Picolight

MANN + HUMMEL'in Picolight serisinin metalsiz hava temizleyicileri, özellikle düşük ağırlıklı ve kompakt bir tasarıma sahiptir. Bu hava temizleyicilerini özellikle jeneratörler, kompresörler, deniz motorları gibi düşük toz yüklerine sahip sabit uygulamalarda kullanmanızı öneririz.

TOP